Vashiány gyakorlatilag bármilyen életkorban kialakulhat, a nőket azonban jobban veszélyeztetni, mint a férfiakat. Kialakulásában sok tényező vesz részt, leggyakrabban az elégtelen táplálkozás és a menstruáció során vesztett vér számlájára írható, vashiányos vérszegénység esetén azonban többnyire a géneket okoljuk.
A már kialakult vashiányt manapság könnyebben kezelhetjük, ugyanis rendelkezésünkre állnak különböző vastartalmú étrend-kiegészítők.
Mivel a céklának tekintélyes a vastartalma, alkalmassá válik arra, hogy vashiányt kezeljünk és előzzünk meg vele.
A vashiány tünetei között szerepel a fáradékonyság, az eluszékonyság, a legyengült immunrendszer, betegségekre való fogékonyság, a hányinger, az émelygés. Sok esetben megfigyelhetőek a karikás szemek, illetve a sápadt arcbőr. Hosszabb ideje fennálló vashiány következtében gyengülhetnek a hajhagymák, kialakulhat hajhullás, valamint töredezhetnek a hajszálak. A vashiány okozta hajhullás könnyen felismerhető, ha megvizsgáljuk a kihullott hajszálakat. Amennyiben a hajszálak nagy mennyiségben távoznak akkor is, ha végigsimítjuk ujjainkat a hajunkban és a hajszálak a hajhagymákkal együtt távoznak, nagy valószínűséggel vashiány okozza a hajhullást.
A vashiány okai leggyakrabban a fokozott igény és az elégtelen vasbevitel, valamint ezek együttese. Rossz táplálkozási szokásos, egyoldalú táplálkozás következtében gyakran alakul ki vitamin- és ásványi anyag-hiány, tehát akár vashiány is.
A vasigény fokozódik várandósság alatt, valamint serdülőkorban, ekkor kifejezetten javasolt a vaspótlás vagy étrendünk megreformálása.
Súlyos vashiány esetén érdemes kifejezetten vaspótló készítményt használni, és kiegészítésként fogyaszthatunk céklalevet. A céklában található vas könnyen felszívódik, ezen kívül bioflavonoidjai segítik is a vas felszívódását és hasznosulását. A vashiány mindenképpen következetes kezelést igényel, mivel szervezetünk vasraktárait igen nehéz feltölteni. Az esetek többségében többhónapos kezelés után jelentkezik változás a vér vasszintjében.